A labda gömbölyű

2023.01.22

Bár én nem vagyok nagyon hozzáértő, azt tapasztalom, hogy az érdeklődők szeretnék tudni, hogy a versenyzők milyen felszerelést használnak. Arról, hogy a világbajnokok pontosan mit használnak nincs tudomásom, sőt, vélhetően ezt titokban is tartják általában.

Ebben a kis cikkben főleg az érdeklődők kíváncsiságát szeretném kielégíteni és összegyűjtöm a körülöttem játszó versenyzők tapasztalatait.

A pingponglabda

A mérkőzéseken használt labdák általában keményebbek, mint az edzésekre tervezett labdák. A laikusok számára a 3 csillaggal jelzett labdák jelentik a versenylábdát, bár igaz, hogy nem minden gyártő jelzi ezzel a labda célközönségét illetve az is igaz, hogy egyes sportboltláncoknál kapható 3 csillagos labda sem feltétlenül jelent versenylabdát.

A labdák legfőbb jellemzője az anyaga. Léteznek a hagyományos celluloid labdák és léteznek a műanyag labdák. A legenda szerint egyszer egy kamion kigyulladt és a celluloid labdák olyannnyira táplálták a tüzet, hogy a nemzetközi közösség szeretné elkerülni a hasonló eseteket. Saját véleményen szerint a környezetvédelmi szempontok legalább ennyire számíthatnak abban, hogy bár nincs betiltva a celluloid labda, de preferált a műanyag labda használata.

De mi a különbség a két anyag között? Leginkább megint mások véleményét tudom elmondani, amely szerint a celluloid labda jobban pörgethető, élvezetesebb vele a játék. Honnan tudjuk, hogy melyik labdával játszunk? Itt legalább egységes a pingpong világ, a műanyag labdákon szerepel a 40+ jelölés, a celluloid labdák csak a 40-es jelet kapták.

Az én ütőmön volt már mindkétféle labda, szerintem mindkét anyagból létezik jól pörgethető fajta. Celluloidot egyre ritkábban lehet látni, azokból mindig jókat láttam.

Vizuálisan háromféle labda létezik, a sárga és az elterjedt fehér. A sárga labda sötét tojássárga vagy inkább narancssárga színű, célja, hogy speciális festésű termekben lehessen használni. Közérthetően szólva a fehérre meszelt termeknél is lehessen pingpongozni.

Ja, és miért 3 féle? A versenyzők egy része még a jó minőségű versenylabdák között is lát különbséget, a harmadik fajta - viccből - a tojásalakú labda. Magasabb minőséget igénylő csapatoknál a gyári versenylabda dobozokat felbontva az összes labdát jól megpörgetik az asztalon és szemmel eldöntik, hogy melyik labda érdemli meg, hogy a versenyzők kezébe kerüljön. Elmondás alapján minden - igazán jó minőségű - dobozból (általában 72 db) van olyan, néha több is, amelyik nem megy át a teszten.

Visszatérnék a keménységre még egyszer. Gyerekek edzéséhez gyártanak olyan puha labdákat, amelyek lassabban szállnak, könnyebb vele játszani kezdőknek, általános edzésekhez igazodó félkemény labdákat és igazi versenylabdákat. Persze itt a skála teljesen nyitott, minden labdafajta ad valamilyen érzetet, sebességet, lehetőséget. A legtöbb gyártó 3, 5 vagy még többféle labdát gyárt és mindegyiknek megvan a saját kedvelője és célja. Vannak számomra megmagyarázhatatlan különbségek is labdák között, magam például nem kedvelem a Joola Prime labdákat, a GEWO Ultra labdát viszont igen. A Prime szerintem nem elég kemény talán nehezebb is, a GEWO labda viszont nem elterjedt és amikor ilyet vittem játszani, az ellenfelemnek nem tetszett a labda röpte.

Leginkább elterjedt és elfogadott a Joola flash labda. Ezt általában sok helyen használják és az ellenfelek is mindig elfogadják. Megemlítem még a DHS labdákat, mint elterjedt és elfogadott versenylabda általában a 3-Star D40+ az elterjedt. A 2020-as világbajnokságon ilyen labdákat használtak, ezek DJ40+ Dusan jelölést kaptak és a világbajnokság logója is rajtuk van. Engem például zavar, mert az érkező labdán látszik a logó ami infót ad a pörgésre, de zavaró is lehet. Ezért részemről nem szeretem amikor erősen matricázott egy labda vagy túlzottan vaskosan tesz rá valaki jelzést, hogy a labda az ő tulajdona.

Fontos paramétere még a labdáknak, hogy két félgömbből hegesztettek vagy egy darabból állítják elő ezeket. Elsősorban a labda terhelhetőségét, élettartamát befolyásolja de a fenti kedvelt labdák között is van mindkét fajtából.

https://equipment.ittf.com/#/equipment/balls